Mleko modyfikowane dla noworodków i niemowląt

Mleko modyfikowane zarówno dla noworodków, jak i dla niemowląt jest stosowane u zdrowych dzieciaków. Jeżeli matka decyduje się na karmienie dzieci mlekiem modyfikowanym, to taką decyzję powinna wcześniej skonsultować z pediatrią. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest mleko modyfikowane i dla kogo jest przeznaczone. 

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest produkowane z mleka krowiego, które w zostaje poddane specjalnemu procesowi technologicznemu. W ten sposób mleko w proszku swoim składem upodabnia się do mleka kobiecego. Mleko modyfikowane w porównaniu do mleka krowiego ma więcej białka, zwiększona ilość białka serwatkowego do kazeiny, zwiększoną ma również ilość kwasów nienasyconych, jodu, wapnia, witamin oraz laktozy. Z kolei zawiera mniejsza ilość sodu, chloru i potasu. 

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Mleko modyfikowane nie różni się od siebie aż tak mocno z innymi mieszankami. Jedynie specjalistyczne mleko modyfikowane jak mleko dla alergików musi mieć specjalną mieszankę składników odżywczych. Najważniejszym elementem mleka modyfikowanego jest to, by spełniało określone normy, zamieszczone w dyrektywach Unii Europejskiej. Jeżeli mleko w proszku zostało sprzedane na terenie polski, a także zostało zarejestrowane na jego terytorium, jest bezpieczne dla żywienia niemowląt. 

W jaki sposób wygląda schemat żywienia niemowląt

Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka matka powinna swoje dzieci karmić wyłącznie mlekiem z piersi lub w szczególnych przypadkach mlekiem modyfikowanym. Po upływie 6 miesięcy do diety dziecka możemy dodać inne produkty w zmiksowanej postaci. Przez pierwsze miesiące dziecko znacznie więcej spożywa mleka. PO upływie 5 lub 6 miesiąca matka powinna stopniowo dodawać inne produkty. W drugim półroczu życia dziecka powinno ono spożywać od 5 do 6 miesięcy posiłków dziennie. Nowe produkty powinniśmy wprowadzić w stopniowy sposób i rozszerzać tę dietę. Jeżeli wskazania medyczne mówią jednoznacznie o zastosowaniu specjalistycznego mleka, to takie powinniśmy wprowadzić.